Online lem Merkezi

Sıkça Sorulan Sorular

1) Gebeliğimin 16. haftasında, doktorum tarafından biyokimyasal Down sendromu riskinin yüksek olması nedeniyle amniyon sıvısı alınıp merkezinize gönderildi, sonuç ne zaman çıkar ve doğruluk oranı nedir?

 

Amniyon sıvısından kromozom analizinin raporlanma süreci, hücrelerin kültürde çoğalma sürelerine bağlı olarak 2-3 hafta arasında değişebilir. Bu testin doğruluk oranı %99,5 dir.

 

2) Eşimle amca çocuklarıyız, çocuk sahibi olmayı planlıyoruz, akraba evliliğinin riskli olduğunu internetten okuduk bize ne önerebilirsiniz?

 

Ailesel genetik hastalık taşıma risklerinizin incelenmesi ve bu riskler hakkında bilgilendirilmeniz için soyağacı analizi yapılmalıdır. Ayrıca genetik analizi mümkün olan hastalıklarda gerekli testlerin gebelik öncesi tamamlanabilmesi için merkezimizden genetik danışma randevusu almanız önerilmektedir.

 

3) QF-PCR ve FISH yöntemi ile hızlı anöploidi taraması Kromozom analizi yerine geçer mi?

Hızlı anöploidi taraması sadece 5 kromozomun (13,18,21 ve cinsiyet kromozomları) sayısal değişimleri hakkında bilgi verir. Diğer 19 kromozomun sayısal değişimi ve tüm kromozomların yapısal değişimi hakkında bilgi verici değildir. Bu nedenle ideal olan hızlı anöploidi taramasının kromozom anlizi ile birlikte yapılmasıdır.

 

 

Genetik Danışma
Prenatal Tanı
Postnatal Tanı
Moleküler Genetik
Moleküler Sitogenetik (FISH)
Kanser Genetiği